Członkowie Stowarzyszenia EUROVENT (poniżej więcej info o tej organizacji) co 2 lata spotykają się na podsumowanie i planowanie kierunku na przyszłość branży HVAC. Spotkanie odbywa się zawsze w różnych miejscach, tam, gdzie swoje siedziby mają członkowie Stowarzyszenia. W 2016 roku był to Kraków, w 2018 Sewilla, natomiast ostatnie spotkanie odbyło się w dniach 25-28.10.2022 w tureckiej Antalyi.
Właśnie podczas tego ostatniego spotkania Eurovnet Summit in Antalya – miało miejsce wystąpienia z serii Eurovent Innovation/HUB. Wiodące osobistości z branży i spoza niej wygłosiły wizjonerskie, niekomercyjne prezentacje w stylu konferencji TEDx. Ciekawa historia, minimalna ilość tekstu, mocne granie obrazem, dokładnie 10 minut.
Jedno z wystąpień przypadło w udziale Filipowi Koniecznemu z FLOWAIR, który starał się odpowiedzieć na pytanie, jak budować mosty między galopującą technologią a pierwotnymi ludzkimi potrzebami.
Film do obejrzenia - https://www.youtube.com/watch?v=xgLq-EljhDg
(11 minut, ale pierwsze 50 s czołówki można pominąć)
W filmie nie widać wszystkiego :) a przede wszystkim nie widać tego, dlaczego to wystąpienie nazwałem performensem, czyli czymś bardziej niezwykłym i nieoczekiwanym, niż tylko samo wystąpienie w stylu TED.
Prezentacja została przygotowana dużo wcześniej, przy współpracy kliku osób z FLOWAIR, w tym dużej pomocy działu marketingu. Jednak już na miejscu – dzień przed wystąpieniem, naszym kolegom, którzy uczestniczyli w wydarzeniu (Paweł Szymański, Maciej Dunajski i Filip Konieczny), przyszedł do głowy pomysł, aby dodać scenę z szlafrokiem z pokoju hotelowego i dodatkowo przenieść ją również na „żywo” na scenę Innovation HUB.
Jeżeli już obejrzeliście filmik z powyższego linku – to zauważyliście, że sama prezentacja jest dosyć kontrowersyjna i tak naprawdę zwraca uwagę, na to aby nie zapominać DLACZEGO coś robimy. Natomiast dołożenie do tego występu Mitcha na żywo w szlafroku spowodowało, że stała się jeszcze bardziej prawdziwa i jeszcze bardziej zapadająca w pamięć.
Dodatkowe info od Filipa – „Chodziło o to, by poruszyć temat oderwania zaawansowanej technologii HVAC i systemów wentylacyjnych od ludzkiej potrzeby posiadania natychmiastowej kontroli. Jako przykład wykorzystaliśmy powszechny problem otwierania okien, by przewietrzyć lub schłodzić pomieszczenie, pomimo pracy urządzeń chłodniczych i central wentylacyjnych. Aby jeszcze bardziej przemówić do widowni chcieliśmy zrobić zdjęcie otwartego okna w hotelu, w którym wszyscy nocowaliśmy – był on świetnie klimatyzowany i wentylowany”
Mimo, że trudno takie wydarzenie byłoby mi nazwać sztuką, to uważam jednak, że ma bardzo dużo cech z zakresu jakimi zajmuje się sztuka i zasługuje na miejsce w SWF. Performens Filipa i Mitcha przedstawia problem w sposób nowatorski, z innej perspektywy, mówi o rzeczach ważnych, w sposób który porusza innych :).
Niestety koledzy w ogóle nie uprzedzili kamerzysty, dlatego na filmie wystąpienie Mitcha jest niewidoczne. Pozostają nam fotki i wyobraźnia, plus spostrzeżenia osób, które tam były.
Jeżeli ktoś wolałaby filmik obejrzeć w języku polskim – to z małymi modyfikacjami, no i niestety bez użycia szlafroka - wystąpienie zostało powtórzone na ważnej Konferencji PROCAD EXPO’2023 w Gdańsku w dniu 18.10.2023.
https://www.youtube.com/watch?v=kEgtVnOvpmc
Nie ulega wątpliwości, że przez uczestników wydarzeń firma FLOWAIR została bardzo dobrze zapamięta i doceniona jako ta, która potrafi wzbudzić refleksję i wnieść ważny głos do dyskusji.
Już sam opis pod filmem z wydarzenia Eurovent dużo mówi:
„Technologia w służbie człowieka, czyli jak nie zatracić tego, co unikalnie ludzkie. Coraz bardziej zautomatyzowany świat i rozwiązania projektowane przez algorytmy tracą pewną niedoskonałość, a tym samym swój ludzki charakter. Jak budować mosty, by w tak dynamicznej fazie rozwoju technologii nie stracić z oczu człowieka? Niespełna 100 lat temu hasło Henry'ego Forda "Każdy klient może kupić samochód pomalowany na dowolny kolor, pod warunkiem, że będzie to kolor czarny" wystarczyło, by zrewolucjonizować rynek motoryzacyjny. Dziś firmy walczą o uwagę klientów inwestując ogromne pieniądze w automatyzację. Czy to się opłaca, czy przynosi korzyści? Czy tak intensywny postęp technologiczny przyniesie same korzyści, czy wygeneruje również zagrożenia? Musimy mieć jakąś kontrolę nad rozwijającą się rzeczywistością i dbać o zanikające relacje społeczne. Czy naprawdę potrzebujemy technologii, która zadba o tak wiele aspektów naszego życia? Wszyscy zmierzamy w jednym kierunku niczym tocząca się kula śnieżna”.
Co to jest Stowarzyszenie EUROVENT:
Eurovent jest europejskim stowarzyszeniem zajmującym się branżami wentylacyjno-klimatyzacyjną (HVAC) oraz chłodnictwa przemysłowego i spożywczego. Poprzez wspólne działanie członków EUROVENT stara się wpływać na europejskie przepisy dotyczą branży, ochrony środowiska i współpracy z innymi organizacjami około branżowymi, tak aby realizować misję dającą lepszą jakość życia ludziom na całym świecie. Członkowie z całej Europy reprezentują ponad 1.000 firm, w większości małych i średnich producentów. Łączny roczny obrót firm członkowskich wynosi ponad 30 miliardów euro i zatrudniają one około 150 000 osób. Dzięki temu Eurovent jest jednym z największych ponadregionalnych komitetów branżowych tego typu. Działalność organizacji opiera się na wysoko cenionych zasadach demokratycznego podejmowania decyzji, zapewniając równe szanse dla całej branży, niezależnie od wielkości organizacji czy wysokości składek członkowskich.
Więcej na: https://www.eurovent.eu/about-us/
W Eurovencie obecnie działają tylko 4 firmy z Polski. Dlatego staramy się być „nadaktywni”, tak aby potrzeby naszego rynku były również uwzględniane w pracach poszczególnych grup produktowych.
Obecnie nasz przedstawiciel – Filip Konieczny ma przyjemność pełnić rolę przewodniczącego grupy produktowej Eurovent, która swoim zakresem obejmuje urządzenia Rooftop – „PG-RT” (Product Grup Rooftop Units).