Sztuka Adama Wsiołkowskiego należy do nurtu abstrakcji geometrycznej. Artysta tworzy obrazy i grafiki, które łączy najczęściej w cykle – w tym „Miasto nieznane” cykl prowadzony od 1979 roku.
Jego prace charakteryzują się prostotą i linearnością, która ma odzwierciedlać piękno i logikę wszechświata. Poddane rygorowi geometrii, czytelne i przejrzyste, stają się wzorem ładu i harmonii, nawiązując do greckiego kanonu piękna racjonalnego, opartego na przesłankach matematycznych.
Cykl obrazów „Miasto Nieznane”, doczekał się pięciu edycji. Sam artysta wskazuje inspirowaniem się magicznąatmosferą idei „niewidzialnych miast” Italo Calvino jako metaforą ponadczasowej i niezbywalnej siły ludzkiej kreatywności, dającej przeczucie „tego, co nadchodzi”. Obrazy „Miast Nieznanych” skupiają̨ w sobie regularne figury i bryły geometryczne jako symbole uformowanej materii, ostre „krople” światła lub zarys „zeppelina” (UPO) jako symbole porządkującej energii. Dodatkowo powracający motyw tęczy, symboliczne użycie koloru i przeciwstawność barwnych mutacji.
W pokazanych obrazach z cyklu „Miasto Nieznane V” spotykamy elementy konstrukcyjne znane z wcześniejszych prac artysty. Zarys lewitującego w przestrzeni miasta, znany – choć́ nadal niezidentyfikowany – obiekt UPO (Unidentified Painted Object) jako symbol inteligentnej energii, aluzyjna przestrzeń́ niby‐pejzażu oraz symboliczna forma tęczy.
Cykl malarski „Miasto nieznane V” składa się z ośmiu par wzajemnie dopełniających się̨ obrazów powtarzających ten sam układ kompozycyjny namalowany w siedmiu podstawowych barw nawiązujących do symboliki żywiołów natury, wraz z wersją czarno‐białą jako podstawą kompozycji. Obrazy V-tego cyklu w stosunku do poprzednich serii przenika bardziej metafizyczny klimat, wynikający z nowego układu kompozycji. Malarską przestrzeń tych obrazów ograniczają̨dwa symetryczne trójkątne marginesy sugerujące granice układu, poza który rozciąga się inny świat.
Miasto nieznane V - instalacja 2015
BIO –prof. ASP dr hab. nauk humanistycznych Adam Wsiołkowski,
Urodził się 7 lutego 1949 w Krakowie. Absolwent Wydziału Filozoficznego i Filologicznego UJ. Studiował na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP, gdzie w 1973 uzyskał dyplom z wyróżnieniem i medalem rektora, oraz rozpoczął pracę pedagogiczną w Akademii. W 1992 uzyskał tytuł profesora, prowadząc pracownię rysunku, a później malarstwa. W latach 2008-2012 był rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Autor wielu opracowań z zakresu estetyki, filozofii sztuki oraz filozoficznej hermeneutyki.
Jest autorem cyklów malarskich: Matnia (od 1972), Zjawisko (od 1974), Miasto nieznane (od 1979), Autoportret (od 1979), Obecność (od 1984), Felek i ja (od 2003). .Artysta jest również autorem projektów nietypowych, np. w 1973 roku opracował kolorystykę zewnętrzną budowli Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie pod Szczecinem Jego prace znajdują się w wielu muzeach i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
W przestrzeni FLOWAIR znajduje się:
Biuro / 3 piętro / Sala czerwona
od 09'2023