Info od Artystki:
Inspiracją do namalowania tego obrazu był tradycyjny dywan mazurski z tzw. „wzorem pruskim” (po lewej - wykonanie - Janina Buraczyk, Korycin pow. Białystok, 1977). Oryginalna kompozycja wypełniona jest różnymi motywami, geometryczne i roślinne elementy mieszają się tu z postaciami ludzi i zwierząt. Połączyłam stare, oryginalne ornamenty z wybranymi przeze mnie piktogramami i ikonkami, które niczym współczesne pismo obrazkowe, splatają tradycję z teraźniejszością. Stały się integralną częścią całej kompozycji, która dla jednych będzie bardziej czytelna, dla innych mniej.
Motywy wypełniają całą powierzchnię dywanu, jest to swojego rodzaju Horror Vacui, który odnosi się do lęku przed pozostawianiem pustej przestrzeni wokół siebie, ale też do teorii starożytnej filozofii greckiej zwłaszcza poglądów Arystotelesa, który uważał, że osiągnięcie próżni jest niemożliwe, ponieważ natura skutecznie temu przeciwdziała.
Chciałam w ten sposób opisać kondycję człowieka w XXI w., który moim zdaniem zatracił swoje związki z naturą na rzecz „związków” z mediami społecznościowymi. Celowo umieściłam na obrazie ikony Facebooka, Tindera, Instagrama itp. by podkreślić, że w dzisiejszych czasach życie wielu osób toczy się głównie w świecie wirtualnym.
Nie chodzi mi tu o obecne realia, ponieważ namalowałam ten obraz jakiś czas temu, kiedy nikt nie spodziewał się jeszcze pandemii coronawirusa. Myślę jednak, że bardzo dobrze przedstawia aktualną sytuację, która zmusiła wszystkich do pracy przy komputerach, a media społecznościowe stały się właściwie główną formą komunikacji.
BIO – Edyta Urwanowicz,
ma tytuł doktora i pracuje w Katedrze Sztuk Wizualnych na Politechnice Gdańskiej.
Warto dodać, że rozmowy o tym obrazie spowodowały nowe działania artystyczne w przestrzeni budynku Elektroniki Politechniki Gdańskiej, jeżeli macie ochotę zobaczyć o co chodzi, poniżej link, a więcej info pojawi się przy innej pracy:
W przestrzeni FLOWAIR znajduje się:
od 05'2023 - 04'2024 - Biuro / 3 piętro / Kuchnia
od 04'2023 - obecnie - Biuro / 3 piętro / środek korytarza - zielona ścina